Aktiivista toimintaa ja vaikuttamista Pakila-Seurassa

Vartin Pakila-Seura sivuOlen ollut Pakila-Seurassa yli 20 vuotta, ensin sihteerinä muutaman vuoden ja sitten puheenjohtajana 17 vuotta. Nyt jatkan seuran hallituksessa vastuualueenani edunvalvonta, mikä tarkoittaa Pakila-Seuran toiminnan osalta valtuutetun aseman ja taitojeni hyödyntämistä Pakila-Seuran toimialueen Pakilan, Paloheinän ja Torpparinmäen asukkaiden hyväksi. Pakila-Seurasta ja toiminnastani puheenjohtajana antaa hyvän kuvan yllä oleva Vartti-lehden juttu vuodelta 2012 ja raporttini ylipormestarin asukasillasta Pakilassa.

Pakila-seurasta on lisää tietoa täällä.

Ylipormestarin asukasilta Pakilassa 6.11.2012 

Asukasilta pidettiin Pakilan ala-asteenkoulun juhlasalissa ja sitä seurattiin myös juhlasalin vieressä olevassa ruokalassa suorana televisio-lähetyksenä. Kyselijöille juoksutettiin mikrofoneja kummassakin salissa. Tilaisuuteen osallistui noin neljä sataa asukasta.

Pakilan tilaisuus oli Pajusen 33. ylipormestarin asukasilta. Hänellä oli tukenaan noin 40 Helsingin hallinnonalojen asiantuntijaa. Edellisen kerran ylipormestarin asukasilta oli Pakilassa kymmenen vuotta sitten Pakila-Seuran täyttäessä 40 vuotta. Silloin kaupunginjohtajana oli ylipormestari Eva-Riitta Siitonen ja paikkana Pakilan yläaste.

Tilaisuus alkoi klo 18. Pakila-Seuran oma orkesteri Pakilan Pelimannit viritteli sopivaa kokoustunnelmaa soittamalla vanhaa tanssimusiikkia koulun ala-aulassa. Klo 18.30 Jussi Pajunen avasi tilaisuuden. Pakila-Seuran puheenvuorossa käsiteltiin Helsingin Sanomissa 2.11. ja 6.11.2012 julkaistuja apulaiskaupunginjohtaja Hannu Penttilän haastatteluun perustuvia kirjoituksia, joissa Penttilä suunnitteli asuntojen rakentamista pohjoiseen Paloheinän pelloille. Kaupunkisuunnitteluviraston edustaja luonnehti kirjoituksia Penttilän keskustelun avaukseksi. Seuran varsinaisena kysymyksenä toistettiin kymmenen vuotta sitten pidetyssä edellisessä asukasillassa esitetty kysymys: milloin Pakilantielle saadaan liikennesuunnitelma. Sen luvattiin valmistuvan vuoden 2013 aikana.

Tämän jälkeen yleisö esitti kysymyksiään, joihinkin kaupunginjohtaja vastasi itse, enimmäkseen hän ohjasi kysymykset asiantuntijoittensa vastattavaksi. Luonteeltaan tilaisuus oli nimensä mukainen asukkaiden ja kaupunginjohtajan välinen kyselytilaisuus. Tilaisuus sujui hyvin asiallisesti, melkein ammattimaisesti; kysyjät esittivät kysymyksensä selkeästi ja vastaajat vastasivat suurimpaan osaan kysymyksistä heti – muutamaan kysymykseen luvattiin vastaus lähettää kysyjälle ja myös Pakila-Seuralle myöhemmin. Kaksi tuntia kestäneessä tilaisuudessä käytiin läpi yli 30 yleisökysymystä. Kysymysten aiheet käsittelivät liikenneturvallisuutta, bussien reittejä, lipsumista aikatauluista ja peräkkäinajoa, liikennemelua, Paloheinän kirkon purkamatta jättämistä, Pakilan yläasteen sisäilmaa, Jokeri II:sta, Itä-Pakilan siirtolapuutarhan kaavaa ja talvikunnossapitoa.

Tilaisuuden päätyttyä Pajunen ja hänen asiantuntijansa jäivät vielä vartiksi vastaamaan asukkaiden kysymyksiin. Sekä kysyjät että vastaajat vaikuttivat tyytyväisiltä.

Tallenne asukasillasta on nähtävissä täällä.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s